Blog

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje zmieniona ustawa dotycząca egzaminowania na prawo jazdy kategorii B, C+E oraz A. W brzmieniu zmiany są bardzo małe, ale w praktyce już dosyć istotne.

czytaj więcej
Przepisy

Bieg jałowy, powszechnie nazywany „luzem”, w dużym uproszczeniu oznacza najniższą możliwą prędkość obrotową silnika, która nie powoduje zatrzymania jego pracy. Doprecyzowując – silnik na biegu jałowym musi wytworzyć odpowiednią ilość energii elektrycznej, aby pokonać wszystkie opory wewnętrzne oraz zewnętrzne i przy wsparciu alternatora oraz pompy wody nadal działać równo i stabilnie.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Kolizjom drogowym zwykle towarzyszy zaskoczenie, dezorientacja i duży stres. Takie emocje utrudniają racjonalne reagowanie i prawidłową ocenę sytuacji. Wiele osób dopiero po pewnym czasie zdaje sobie sprawę, że nie zachowało odpowiednich środków bezpieczeństwa lub nie spisało oświadczenia koniecznego do uzyskania odszkodowania.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Aquaplaning, inaczej hydroplaning lub akwaplanacja, to zjawisko polegające na utracie przyczepności podczas jazdy po mokrej nawierzchni. Dochodzi do niego, kiedy woda gromadzi się pod oponami szybciej niż ciężar samochodu jest ją w stanie wyprzeć. Co to oznacza?

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Rozwój technologii w dzisiejszych czasach osiągnął naprawdę bardzo wysoki poziom. W zasadzie ciężko znaleźć dzisiaj urządzenie bez zaawansowanej elektroniki – i nieważne czy będzie to pralka, lodówka czy inne AGD. Podobnie jest w motoryzacji. Można śmiało stwierdzić, że technologia zastosowana w samochodach jest jedną z najbardziej zaawansowanych.

czytaj więcej
Przepisy

W miejscach, w których tworzą się duże korki, wykorzystuje się tzw. buspasy. Posiadają one specjalne oznaczenie – buspas rozpoczyna się tam, gdzie postawione zostanie pionowe oznaczenie D -11, natomiast na samym pasie widoczny jest wyraźny napis "BUS". Kto może się po takim pasie poruszać? Początkowo przepisy bardzo ograniczały możliwości w tym zakresie.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że stan ogumienia kół ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy i powinien być regularnie kontrolowany. Tym bardziej, że na pierwszy rzut oka nie zawsze widać, że opony należy wymienić na nowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, sprawdzając poziom ich zużycia oraz możliwość dalszego użytkowania.

czytaj więcej
Przepisy

Przypadki kierowania autem bez wymaganych uprawnień są niestety dość powszechne. Zazwyczaj bez uprawnień siadają za kierownicą osoby, którym prawo jazdy zostało z jakichś przyczyn odebrane.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Przejazd kolejowy to niewątpliwie jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Dojeżdżając do takiego skrzyżowania jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość do takiej, która umożliwia zatrzymanie auta w bezpiecznym miejscu przed nadjeżdżającym pojazdem szynowym. Przejazdy kolejowo-drogowe możemy podzielić na kilka rodzajów.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa? Odpowiedź brzmi: nie. Nie ma żadnego prawnego wymogu ani zapisu, który obligowałby kierowców do posiadania apteczki w samochodzie. Prawo jednak wymaga, aby każdy udzielał pomocy osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wypadku drogowego.

czytaj więcej
Przepisy

Wraz z dniem 1 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zbiegła się z wprowadzeniem pewnych zmian w zakresie prawa o ruchu drogowym. Uaktualnione przepisy dotyczą rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy oraz nabytych na terytorium Polski.

czytaj więcej
Przepisy

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mandaty za wykroczenia w prawie ruchu drogowego płaci się w taki sam sposób, niezależnie od miasta, w którym został on wystawiony. Kierowca może zostać obciążony różnego rodzaju mandatami: gotówkowym, kredytowym lub zaocznym. Metod wnoszenia opłat za mandaty także jest kilka.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Czynni kierowcy wiedzą, że bardzo często są zmuszeni do wykonania manewru zawracania podczas jazdy samochodem. Z definicji zawracanie to zmiana kierunku jazdy o sto osiemdziesiąt stopni – czyli kontynuowanie jazdy w kierunku przeciwnym.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Bardzo często pada pytanie – które miejsce w samochodzie jest najodpowiedniejsze dla naszego dziecka? W klasycznym samochodzie są cztery miejsca, poza fotelem kierowcy - jedno obok kierowcy oraz trzy w drugim rzędzie siedzeń. Wybór zatem jest spory, a odpowiedzi na tak zadane pytanie słyszymy bardzo różne.

czytaj więcej
Przepisy

Od listopada 2019 roku egzaminy na prawo jazdy w Łodzi odbywają się już tylko w jednym miejscu - na Nowym Józefowie. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przy słynnej ulicy Smutnej oraz przy ulicy Maratońskiej zostały zamknięte.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Zdany egzamin na prawo jazdy to ogromny sukces i początek naszej przygody z samochodem. Czy jednak każdy, kto otrzyma w końcu wymarzony dokument czuje się pewnie za kierownicą i ma tyle odwagi, aby bez problemów odnaleźć się w ruchu miejskim oraz bez obaw wyjechać w dalszą trasę?

czytaj więcej
Przepisy

Egzamin na prawo jazdy jest bardzo często pierwszym poważnym egzaminem w życiu. Dla większości zdających wiąże się z bardzo dużym stresem, dodatkowo spowodowanym faktem, że egzamin zdawany jest przed zupełnie obcymi osobami (czyli inaczej niż w szkole czy na studiach). Bardzo często uczestniczymy z naszymi kursantami w egzaminach, widzimy więc jak ogromny stres im towarzyszy, a emocje niekiedy sięgają zenitu - zwłaszcza przed samym wejściem do samochodu egzaminacyjnego.

czytaj więcej
Przepisy

Umiejętności praktyczne są niezwykle ważne dla bezpiecznego poruszania się po drogach jednak nie mniej ważne jest opanowanie wiedzy teoretycznej, od której zależy nasze całościowe przygotowanie do zdania egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

czytaj więcej
Przepisy

Przed zapisaniem się na kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców, a w konsekwencji także na państwowy egzamin na prawo jazdy, konieczne jest skompletowanie wymaganych formalności. W celu ich zdobycia kandydat na kierowcę powinien odwiedzić między innymi przychodnię lekarską oraz właściwy Wydział Komunikacji.

czytaj więcej
Przepisy

Egzamin praktyczny na prawo jazdy to duże przeżycie i źródło stresu dla większości z nas. Dla niektórych to jeden z pierwszych poważniejszych egzaminów w życiu. Jak więc powinniśmy przygotować się do egzaminu na prawo jazdy i o czym musimy pamiętać, aby ograniczyć stres do minimum oraz zdać za pierwszym razem?

czytaj więcej
Przepisy

Aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy musimy posiadać orzeczenie lekarskie, poświadczające, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Jest to o tyle bezpieczne, że wpływa na bezpieczeństwo na drodze, nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

czytaj więcej
Prawo Jazdy

Sprawa nie jest skomplikowana, ale wymaga wizyt w kilku miejscach.

czytaj więcej
Prawo Jazdy

Oczywiście najprościej, to nauczyć się porządnie teorii, poznać zasady obowiązujące na drodze, dużo jeździć i nie powinno być z tym problemu. Ale....?

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Jazda defensywna to prawdziwa szkoła jazdy, a w krajach skandynawskich to podstawa bezpiecznego i pewnego prowadzenia samochodu.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Doskonalenie techniki jazdy jest stosunkowo nową dziedziną realizowaną w Polsce. Pierwsze szkoły doskonalenia techniki jazdy powstały kilkanaście lat temu, obecnie w naszym kraju działa już kilkadziesiąt takich placówek. Czy rzeczywiście są one potrzebne? Z pewnością tak, ponieważ zainteresowanie takimi szkoleniami nieustannie wzrasta.

czytaj więcej
Bezpieczeństwo

Trzysta metrów przed sobą macie skrzyżowanie, na którym właśnie zaświeciło się czerwone światło na sygnalizatorach. Do ostatniej chwili jedziecie te 50 km/godz. po czym 30 metrów przed światłami zaczynacie intensywnie hamować. Błąd, bo do ostatniej chwili wasze auto spala paliwo. Po co?

czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY