Apteczka samochodowa - co obowiązkowo musi się w niej znajdować?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa? Odpowiedź brzmi: nie. Nie ma żadnego prawnego wymogu ani zapisu, który obligowałby kierowców do posiadania apteczki w samochodzie. Prawo jednak wymaga, aby każdy udzielał pomocy osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wypadku drogowego.

Bez dobrze wyposażonej apteczki i niezbędnych akcesoriów właściwe udzielenie pomocy może okazać się niemożliwe. Choć nikt nie zakłada potencjalnego wypadku, na drodze należy być przygotowanym na różnego rodzaju sytuacje.

Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

Wiele sklepów posiada w swojej ofercie gotowe apteczki samochodowe. Zazwyczaj jednak ich wyposażenie nie jest kompletne i nie zawierają one wielu przydatnych akcesoriów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne skomponowanie apteczki. Umożliwia to wybór rzeczy wysokiej jakości i zapoznanie się z ich specyfiką. Samo posiadanie apteczki jest jedynie pierwszym krokiem. Niezwykle istotne jest również przeanalizowanie jej elementów i umiejętność praktycznego ich wykorzystania w sytuacji kryzysowej, gdy nie ma czasu na czytanie instrukcji bądź też ulotek.

W apteczce powinna znajdować się przede wszystkim instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Najlepiej by była ona zalaminowana, ponieważ wówczas nie dojdzie do jej zniszczenia na przykład w trudnych warunkach atmosferycznych, jakie mogą wystąpić w czasie wypadku.

Niezbędnikiem jest również folia NRC. Zapobiega ona zbyt szybkiemu wyziębieniu się organizmu. Jest szczególnie potrzebna wtedy, gdy osobę poszkodowaną trzeba wyjąć z samochodu, a temperatura na zewnątrz jest niska.

Wyposażeniem apteczki muszą być również nożyczki. Przydają się one między innymi do cięcia bandaży czy też plastrów. Poza tym w niektórych sytuacjach konieczne jest przecięcie pasów bezpieczeństwa oraz ubrań osoby poszkodowanej.

Warto posiadać również rękawice lateksowe oraz maseczkę służącą do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Maseczka tego typu jest jednym z najważniejszych elementów każdej apteczki. Ułatwia ona udzielenie szybkiej pomocy nawet przez osoby, które nie posiadają jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie.

Plastry, bandaże, jałowe gazy, opaski elastyczne oraz chusty, przydające się w przypadku złamań, stanowią także niezbędne wyposażenie apteczki samochodowej. Natomiast środki dezynfekujące, chociażby takie jak woda utleniona, nie powinny wchodzić w skład apteczki. Dlaczego? Ponieważ w samochodzie dochodzi do dużych wahań temperatur, które mogą negatywnie wpłynąć na tego typu preparaty.

W apteczce powinny zatem znaleźć się własnoręcznie skompletowane, starannie wyselekcjonowane i praktyczne rzeczy wysokiej jakości.

Gdzie przechowywać apteczkę w samochodzie osobowym?

Apteczka z pewnością nie powinna być trzymana w bagażniku. W wyniku wypadków drogowych dostęp do bagażnika bardzo często jest utrudniony bądź nawet niemożliwy. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest trzymanie jej w kabinie samochodu. Może ona znaleźć swoje miejsce w jakimś schowku bądź po prostu pod fotelem. Ważne jednak, by dostęp do niej był swobodny.

Apteczka w samochodzie nie jest w Polsce wymagana prawnie. Jej brak może jednak uniemożliwić podjęcie szybkiego działania mającego na celu uratowanie komuś życia w sytuacji wypadku drogowego. Dobrze wyposażona apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe są podstawą. Pomagają w bardzo szybkim oznaczeniu miejsca wypadku i udzieleniu odpowiedniej pomocy medycznej na miarę własnych możliwości.

 

przeczytaj także:
2020-10-09
Jazda buspasem - kiedy jest dozwolona? Aktualne przepisy
czytaj więcej
2020-10-13
Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej samochodu?
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY