Dokumenty, jakie należy zgromadzić, aby uzyskać prawo jazdy

Przed zapisaniem się na kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców, a w konsekwencji także na państwowy egzamin na prawo jazdy, konieczne jest skompletowanie wymaganych formalności. W celu ich zdobycia kandydat na kierowcę powinien odwiedzić między innymi przychodnię lekarską oraz właściwy Wydział Komunikacji.

O tym jakie dokumenty do prawa jazdy należy skompletować warto wiedzieć jeszcze przed zapisaniem się na kurs. Ich skompletowanie może bowiem potrwać od kilku do kilkunastu dni. Jakie zatem formalności należy załatwić przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy?

Badanie lekarskie – niezbędne do wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK)

Kandydat na kierowcę musi zostać zbadany przez uprawnionego lekarza, czego potwierdzeniem będzie orzeczenie lekarskie wydane w przychodni medycznej. W wyniku trwającego kilkanaście minut badania stwierdza się, czy osoba chcąca rozpocząć szkolenie w OSK posiada sprawny wzrok, słuch, układ równowagi i ruchu. W wyniku wywiadu lekarz stwierdzi również czy i jakie objawy chorobowe posiada przyszły kursant, a także wyda opinię na temat stanu psychicznego. Orzeczenie lekarskie jest podstawowym dokumentem, niezbędnym do załatwienia dalszych formalności – więcej informacji pod liniem → Jak wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy. Często zdarza się, że szkoły jazdy współpracują z lekarzem mającym uprawnienia do wydania takiego orzeczenia – warto zasięgnąć informacji, aby nie tracić czasu na szukanie odpowiedniego miejsca. Jakie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy należy zgromadzić w dalszej kolejności?

Zdjęcie do prawa jazdy - wymagania

Aby wyrobić PKK, niezbędny do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy, wraz z orzeczeniem lekarskim, należy dostarczyć także spełniające wymogi zdjęcie. Jego wygląd jest ściśle uregulowany przez nowelizację rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku. Zdjęcie osoby ubiegającej się o prawo jazdy musi być kolorowe, posiadać wymiary 35 x 45 mm,  powinno być wykonane na jednolitym tle, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed egzaminem. Zdjęcie powinno przedstawiać nasz wizerunek od wierzchołka głowy do ramion, w taki sposób, aby twarz zajmowała ok. 70–80 proc. fotografii.

Co jeszcze należy załatwić, aby móc  rozpocząć kurs na prawo jazdy i przystąpić do egzaminu?

Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego i zrobieniu zdjęcia, należy wyrobić numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Jego wydawaniem zajmuje się Wydział Komunikacji, właściwy dla miejsca zameldowania kandydata. Po przedłożeniu urzędnikowi orzeczenia lekarskiego, zdjęcia i dokumentu tożsamości uruchamiana jest procedura przyznania numeru PKK. Niekiedy na jego wydanie poczekać trzeba do kilku dni - kandydatom na kierowców poleca się tym samym, by postarali się o niego odpowiednio wcześniej. Zwykle jednak dokument z numerem PKK wydawany jest nawet tego samego dnia. Zdecydowanie dłużej będziemy jednak czekać w sytuacji, kiedy chcemy zrobić prawo jazdy w innym mieście niż jesteśmy zameldowani. Przykładowo – przebywamy w Łodzi i tutaj chcemy robić kurs oraz zdawać egzamin na prawo jazdy, jednak nasz adres zameldowania jest w Gdańsku. Wówczas możemy wyrobić PKK w Łodzi, musimy jednak pamiętać, że zanim taki numer otrzymamy, starostwo z Łodzi zgłosi się do starostwa w Gdańsku, aby pobrać numer. To niestety bardzo wydłuży czas oczekiwania- nawet do dwóch tygodni. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, warto w miarę możliwości nawet samemu pofatygować się do innego miasta lub poprosić najbliższą rodzinę o odebranie PKK w naszym imieniu.Dopiero w momencie otrzymania numeru PKK, kandydat na kierowcę może rozpocząć kurs na prawo jazdy w Ośrodku Szkolenia Kierowców, a po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów wewnętrznych – zapisać się na państwowy egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Zmieniające się przepisy, a dokumenty na prawo jazdy

Przepisy dotyczące prawa jazdy i ośrodków egzaminacyjnych często stają się przedmiotem pracy ustawodawców. Efektem tych działań są regularnie zmieniające się zasady szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców. W marcu 2020 z powodu pandemii koronawirusa została utworzona możliwość złożenia wniosku o numer PKK przez Internet. Należy zarejestrować się na stronie urzędu (www.esp.pwpw.pl) i tam złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Nadal jednak jest wymagane orzeczenie lekarskie, którego niestety zdalnie nie załatwimy.

przeczytaj także:
2024-02-23
Zmiany w egzaminowaniu obowiązujące od 1 stycznia 2024 roku
czytaj więcej
2020-05-20
Jak zapłacić mandat w Łodzi
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY