Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B?

Umiejętności praktyczne są niezwykle ważne dla bezpiecznego poruszania się po drogach jednak nie mniej ważne jest opanowanie wiedzy teoretycznej, od której zależy nasze całościowe przygotowanie do zdania egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

Zdarza się, że kandydaci na kierowców uczą się testów egzaminacyjnych na pamięć, byle zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Tak przyswajana wiedza nie ma jednak żadnej wartości. Teorii należy uczyć się tak, aby mieć szansę wykorzystać ją później na każdym etapie egzaminu praktycznego, a następnie jako uczestnik ruchu drogowego, kiedy otrzymamy już wymarzony dokument, jakim jest prawo jazdy.

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej.  Aby móc zapisać się na egzamin praktyczny na prawo jazdy, musisz najpierw zaliczyć część teoretyczną z pozytywnym wynikiem. Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy, jak długo trwa oraz kiedy poznasz jego wynik?

Przygotowanie do egzaminu teoretycznego

Egzamin jest w formie testu wielokrotnego wyboru. Test ma formę elektroniczną, przeprowadzany jest na stanowisku komputerowym. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy rozpoczyna się od sprawdzenia tożsamości kandydata na kierowcę, a następnie przydzielenia mu wylosowanego przez system stanowiska. Egzaminowany musi sprawdzić treść danych osobowych wyświetlanych na ekranie, a następnie przystąpić do zapoznania się z instrukcją obsługi systemu. Kolejno przystępuje do egzaminu próbnego. Na tym etapie przyszły kierowca dowiaduje się jak udzielać odpowiedzi, zmieniać wcześniej zaznaczoną odpowiedź, przechodzić do następnego pytania czy uruchamiać filmy podczas egzaminu. 

Ile czasu trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Egzaminu składa się z 20 pytań podstawowych oraz 12 pytań specjalistycznych, dotyczących zdawanej kategorii na prawo jazdy. W części podstawowej będziesz mieć 20 sekund na zapoznanie się z treścią pytania, a następnie 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. W części specjalistycznej na przeczytanie pytania oraz odpowiedź dostaniesz nieco więcej czasu -  50 sekund. Na pytania z wiedzy podstawowej odpowiadasz wybierając jedną z dwóch opcji: "tak" lub "nie". Pytania specjalistyczne mają zawsze 3 odpowiedzi, z których musisz wybrać jedną. Zgodnie z przepisami część teoretyczna egzaminu państwowego na prawo jazdy trwa 25 minut. System daje Ci możliwość szybszego odpowiadania na pytania oraz przejścia do kolejnego pytania przed upływem wyznaczonego czasu. Rekordziści rozwiązują test w 10 minut! Nie spiesz się jednak – dokładnie czytaj pytania, pamiętaj, że wybraną odpowiedź możesz poprawić tylko do czasu przejścia do kolejnego pytania.  

Punktacja na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy

Po odpowiedzi na próbne pytania, przystąpisz się do egzaminu państwowego. W zależności od wagi pytania, za poprawnie wskazaną odpowiedź, będziesz mógł uzyskać kolejno 3, 2 bądź 1 punkt. Wynik egzaminu prezentowany jest bezpośrednio po zakończeniu testu. W teście możesz uzyskać maksymalnie 74 punkty, jednak do otrzymania pozytywnego wyniku wystarczy zdobycie 68 punktów. W przypadku niepowodzenia, test możesz powtórzyć, nawet natychmiast. Aby zrobić kolejne podejście, musisz się liczyć z wydatkiem 30 złotych. Pamiętaj, że po zakończeniu egzaminu zawsze masz możliwość sprawdzenia, na które pytania udzieliłeś błędnej odpowiedzi. Zaliczony egzamin teoretyczny na prawo jazdy ważny jest bezterminowo – do części praktycznej możesz przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie. Pamiętaj jednak, że nie warto zwlekać z wyznaczeniem terminu egzaminu praktycznego – im bardziej na bieżąco jesteś ze wszystkimi zagadnieniami poruszanymi na zajęciach teoretycznych, tym łatwiej będzie Ci zaliczyć część praktyczną z pozytywnym wynikiem.

Zanim przystąpisz do egzaminu państwowego

Zanim przystąpisz do Państwowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, musisz zdać wewnętrzny egzamin teoretyczny zorganizowany przez Ośrodek Szkolenia Kierowców, w którym robiłeś kurs na prawo jazdy. Do egzaminu teoretycznego – zarówno wewnętrznego, jak i Państwowego – możesz przygotować się uczestnicząc w zajęciach teoretycznych w wybranej auto szkole, bądź korzystając z kursu online. Kurs online umożliwi Ci naukę z domu, dzięki temu nie będziesz musiał dostosowywać się do grafiku zajęć w wybranej szkole jazdy. Wystarczy, że masz w domu komputer z dostępem do Internetu. Jedyna różnica polega na tym, że decydując się na kurs online, musisz zdać Państwowy egzamin teoretyczny zanim przystąpisz do części praktycznej kursu, czyli jazd.

Na koniec kilka praktycznych informacji

  • Na każde pytanie z testu odpowiedzieć można jedynie raz, bez możliwości powrotu.
  • Ta sama zasada dotyczy liczby odtworzeń filmów.
  • Egzamin teoretyczny możesz powtarzać do skutku, bez konieczności wyznaczania kolejnych terminów – postaraj się jednak przygotować do egzaminu tak, aby mieć wiedzę niezbędną do prawidłowego rozwiązania testu. Nie licz na szczęście, obecne egzaminy na prawo jazdy nie są proste i szczegółowo sprawdzają wiedzę egzaminowanego.
  • Osoby zdające kilka egzaminów teoretycznych w tym samym terminie (na kilka różnych kategorii), muszą pamiętać, że test teoretyczny na każdą kategorię trwa 25 minut.
  • Egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo.

przeczytaj także:
2020-04-14
Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B?
czytaj więcej
2020-05-29
Apteczka samochodowa - co obowiązkowo musi się w niej znajdować?
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY