Dziecko w samochodzie - 10 zasad bezpiecznego przewożenia dzieci w foteliku

Bardzo często pada pytanie – które miejsce w samochodzie jest najodpowiedniejsze dla naszego dziecka? W klasycznym samochodzie są cztery miejsca, poza fotelem kierowcy - jedno obok kierowcy oraz trzy w drugim rzędzie siedzeń. Wybór zatem jest spory, a odpowiedzi na tak zadane pytanie słyszymy bardzo różne.

Rodzice często dążą do tego, aby dziecko było w zasięgu ręki. Czy jednak na pewno jest to dobre podejście? Wybierając miejsce dla naszego dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Należy pamiętać, że małe dziecko  - zwłaszcza dzieci do 3 roku życia (starsze również) są w wieku rozwoju układu kostno-szkieletowego, więc nie mają jeszcze tych nazwijmy „twardych” części ciała do końca rozwiniętych.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem?

Wiemy już, że musimy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Jak jednak zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem? Pierwsza i najważniejsza zasada – dziecko bezwzględnie musi być prawidłowo przypięte pasami. Przypinaj dziecko/fotelik nawet kiedy wyjeżdżasz spod domu do sklepu położonego przecznicę dalej. Pamiętaj, że przewożąc dziecko w samochodzie, zawsze musisz zakładać najgorsze, co się może przytrafić, czyli stłuczkę bądź wypadek. Załóżmy, że taka sytuacja przytrafi Ci się przy dozwolonej prędkości miejskiej, czyli 50km/h. Musisz wiedzieć, że uderzenie w stałą, nieodkształcalną się przeszkodę powoduje, że wszystko co znajduje się w aucie podlega przeciążeniom. Przy 50 km/h tak zwana masa zderzeniowa wzrasta mniej więcej czterdziestokrotnie. Czyli siedzące dziecko, nieprzypięte pasami, które waży powiedzmy 10 kg, w momencie zderzenia uderzy z siłą 400 kg! Nie trzeba nikogo przekonywać, że uderzenie z taką siłą skończy się tragicznie. Prawidłowe przypięcie dziecka pasami oraz przymocowanie fotelika to podstawowa zasada.

Dziecko w samochodzie a bezpieczeństwo – o czym jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Zasad dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie jest kilka, a podjęcie decyzji dotyczącej sposobu przewożenia dziecka, wyboru miejsca w samochodzie oraz fotelika ostatecznie jest po stronie rodzica. W tym artykule postaramy się poruszyć kilka najważniejszych kwestii dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie, o które często pytają nas świeżo upieczeni rodzice.

Fotelik przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Wieloletnie badania pokazują, że najlepiej przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to tylko możliwe. W momencie wypadku dziecko, które siedzi tyłem do kierunku jazdy „napiera” całą tylną powierzchnią ciała o oparcie fotelika. Najważniejsza w tym momencie jest głowa i szyja, która w takim ustawieniu nie przemieszcza się podczas uderzenia. Jeżeli dziecko jest przewożone przodem do kierunku jazdy - pasy, często pięciopunktowe, zatrzymają wprawdzie tułów dziecka, jednak głowy już nie, stąd kark narażony jest na poważne uszkodzenia w sytuacji nawet lekkiego zderzenia. Dlatego im dłużej uda Ci się przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, tym większe bezpieczeństwo mu zapewnisz.

Pamiętaj o jednej zasadzie – wystarczy,  że raz posadzisz dziecko przodem do kierunku jazdy, a bardzo ciężko będzie Ci wrócić do przewożenia swojej pociechy tyłem. Dziecko siedząc przodem więcej widzi, taka jazda jest dla niego ciekawsza.  Dopóki możesz, woź swoją pociechę tyłem do kierunku jazdy. Na rynku jest wiele fotelików, które umożliwiają przewożenie także większych dzieci (nawet do 36 kg!) tyłem do kierunku jazdy.

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Które miejsce jest najbezpieczniejsze?

Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć brzmi: które miejsce w samochodzie wybrać dla naszej pociechy? Na którym miejscu nasze dziecko będzie najbezpieczniejsze w razie ewentualnego wypadku? Miejsce obok kierowcy nazywane jest „miejscem teściowej” i nie bez powodu. Jest to najmniej bezpieczne miejsce w samochodzie. Podczas nagłego zdarzenia, takiego jak poślizg czy ogólna utrata kontroli nad pojazdem, kierowca, nawet nieświadomie, broni zawsze siebie, uderzając tym samym stroną pasażera w przeszkodę. Miejsce za pasażerem również nie będzie więc dobrym wyborem dla naszego dziecka. Większość pytanych wskazuje miejsce za kierowcą jako najbezpieczniejsze do przewożenia dziecka. Jednak musimy pamiętać, że zapinając fotelik z dzieckiem na miejscu za kierowcą, umiejscowiony będzie on tuż przy drzwiach, czyli nie zostanie zachowana  bezpieczna odległość od drzwi – w sytuacji, kiedy ktoś uderzy w nasz pojazd od strony kierowcy. Reasumując – najlepiej byłoby przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, na środkowym siedzeniu. Niestety teoria to jedno, a praktyka to drugie. Często środkowe siedzenie nie posiada uchwytów ISOFIX, czyli systemu do mocowania fotelika. I co zrobić jeśli mamy dwójkę dzieci?Wybierzmy najbezpieczniejsze, dostępne w danej sytuacji rozwiązanie. Podsumowując, zasada jest taka: wozimy dzieci z tyłu, najlepiej tyłem do kierunku jazdy, a jeśli mamy taką możliwość – na środkowym siedzeniu.

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka?

Pierwsza zasada – wybieraj foteliki wiodących producentów. Z pewnością będą one droższe od ich dalekowschodnich odpowiedników oraz tych, które nie posiadają odpowiednich testów bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że zdrowie i życie naszych dzieci są najważniejsze. Wybierając fotelik, najlepiej sprawdzić go pod kątem testów zderzeniowych. Są odpowiednie organizacje, które się tym zajmują np. ADAC, OEAMTC, AA i ANWB. Dzięki takim testom dowiesz się i szybko sprawdzisz, na ile dany fotelik jest bezpieczny w różnego rodzaju zderzeniach oraz czy będzie wygodny dla Twojego dziecka. Im więcej gwiazdek ma dany produkt, tym jest lepszy. Jeżeli mamy w samochodzie system mocowania fotelika ISOFIX – dla naszej wygody wybierzmy fotelik z takim systemem mocowania. System mocowania ISOFIX umożliwia zamontowanie fotelika bezpośrednio do konstrukcji samochodu. Mamy wtedy gwarancję, że fotelik się nie przesunie, nie będzie luźny, a co najważniejsze będzie bardzo mocno zakotwiczony. Dodatkowo, jeżeli korzystasz z jednego fotelika, a masz dwa samochody, również za pomocą ISOFIXa zdecydowanie łatwiej i szybciej taki fotelik zamontujesz.

Wystrzegaj się fotelików używanych – jest z nimi podobnie jak z oponami. Mogą ładnie wyglądać i na pierwszy rzut oka jeszcze długo posłużyć,  jednak kupując używany fotelik nie masz nigdy gwarancji, czy nie brał on udziału w jakimś zdarzeniu drogowym. Po wypadku kluczowe elementy fotelika mogą już nie spełniać swoich funkcji, może być więc po prostu niebezpieczny dla Twojego dziecka.

Do kiedy wozimy dziecko w foteliku?

Dzisiejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie mówią, że z fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego musimy korzystać dopóty, dopóki dziecko nie osiągnie wzrostu 150 centymetrów. Dopiero od takiego wzrostu w prawidłowy sposób zaczynają działać standardowe systemy bezpieczeństwa samochodu, czyli np. pasy czy poduszki powietrzne. Jeżeli dziecko osiągnęło wzrost, który umożliwia zapięcie go w fabryczne pasy bezpieczeństwa, tak aby ten pas przebiegał w sposób prawidłowy, można zastosować podkładkę zamiast fotelika.  Z wymianą fotelika na tak zwaną podkładkę nie powinniśmy się jednak spieszyć. Oczywiście, jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie dla rodziców, jednak niestety w kontekście bezpieczeństwa - już nie. Na podkładce dziecko siedzi wyżej (dzięki czemu pas przebiega w prawidłowy sposób), jednak takie rozwiązanie nie zapewnia żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Dziecko traci pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, w które większość fotelików jest wyposażona, traci podparcie boczne tułowia oraz głowy. A to stanowi bardzo dużą różnicę w razie wypadku. Dlatego używajmy fotelików tak długo jak jest to możliwe.

Czasami słyszymy pytania, w jaki sposób powinny być przewożone osoby, które nie są już dziećmi, jednak nie osiągnęły wymaganego wzrostu. Prawidłowa odpowiedź jest jedna – wszyscy, którzy mają poniżej150 cm wzrostu muszą jeździć w foteliku lub na podkładce - dla własnego bezpieczeństwa.

PODSUMOWANIE - 10 najważniejszych zasad dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie

  1. Dziecko przewozimy w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym do momentu osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu
  2. Starajmy się przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe
  3. Fotelik powinien być zamontowany na tylnej kanapie, najlepiej na środku lub za fotelem kierowcy
  4. Wybierajmy foteliki wiodących producentów, które posiadają testy zderzeniowe
  5. Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w uchwyty ISOFIX -  fotelik także powinien takie mocowanie posiadać
  6. Dziecko powinno być zawsze zapięte pasami, pasy powinny być mocno ściągnięte, nie powinny mieć luzów
  7. Nie kupujmy używanych fotelików!
  8. Podkłada czy inne urządzenia „spinające” pasy nie zapewniają dostatecznej ochrony podczas wypadku.
  9. Fotelik musi być dopasowany pod konkretny fotel, zatem warto podjechać do sklepu i fotelik do auta przymierzyć
  10. Fotelik po wypadku powinien zostać wymieniony na nowy

 

przeczytaj także:
2020-06-23
Zasady przejazdu przez przejazd kolejowy - patrz nie tylko na znaki
czytaj więcej
2020-05-11
Dziecko w samochodzie - 10 zasad bezpiecznego przewożenia dzieci w foteliku
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY