Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej samochodu?

Rozwój technologii w dzisiejszych czasach osiągnął naprawdę bardzo wysoki poziom. W zasadzie ciężko znaleźć dzisiaj urządzenie bez zaawansowanej elektroniki – i nieważne czy będzie to pralka, lodówka czy inne AGD. Podobnie jest w motoryzacji. Można śmiało stwierdzić, że technologia zastosowana w samochodach jest jedną z najbardziej zaawansowanych.

Oczywiście, producenci samochodów nie wymagają od nas posiadania doktoratu w dziedzinach elektroniki - podstawowa wiedza motoryzacyjna powinna wystarczyć, aby szybko zdiagnozować, co się stało z naszym samochodem. Nawet w najnowszych samochodach nadal stosuje się na desce rozdzielczej różnego rodzaju kontrolki informacyjne i ostrzegawcze.

Kolory kontrolek w samochodzie – co oznaczają?

Kontrolki na desce rozdzielczej możemy podzielić na trzy kategorie. W zależności od koloru, na jaki świecą, są przyporządkowane do odpowiedniej kategorii.

  • kontrolki zielone to grupa typowo informacyjna
  • kontrolki pomarańczowe to kontrolki ostrzegawcze
  • barwa czerwona sygnalizuje awarię

Kontrolki zielone na desce rozdzielczej

Kontrolki zielone w większości są zarezerwowane dla świateł. Są dla nas tylko i wyłącznie informacją (włączonych świateł czy innego systemu wspomagania kierowcy, np. asystent zjazdu w samochodach uterenowionych). Należą do nich:

  • kontrolka świateł mijania

  • kontrolka świateł pozycyjnych

  • kontrolka kierunkowskazu lub kierunkowskazów

  • kontrolka od tempomatu

  • kontrolka asystenta zjazdu

  • kontrolka świateł przeciwmgłowych przednich

 

Kontrolki pomarańczowe na desce rozdzielczej

O wiele istotniejsze kontrolki, na które powinniśmy w zasadzie od razu reagować, mają barwę pomarańczową. Są to lampki ostrzegawcze, które nie zmuszają do zatrzymania pojazdu, ale zaniedbanie komunikatu może w pewnym momencie doprowadzić do unieruchomienia auta.

Najczęściej pojawiającą się kontrolką barwy pomarańczowej jest chyba rezerwa paliwa. Zignorowanie jej może doprowadzić do zatrzymania pojazdu - często w miejscu niebezpiecznym, w którym zatrzymanie samochodu może stworzyć duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Do innych kontrolek ostrzegawczych zaliczamy:

  • kontrolka silnika „check engine” – oznacza usterkę jednostki napędowej lub jej osprzętu. Po jej zaświeceniu samochód może przejść w tak zwany tryb awaryjny. Silnik ograniczy obroty, moc oraz prędkość, aby nie doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia jednostki. Diagnozę może postawić wykwalifikowany serwis, który odczyta błąd z komputera sterującego silnikiem, a po usunięciu usterki kontrolka powinna zgasnąć.

  • niski poziom ciśnienia w oponach – po jej zaświeceniu powinniśmy udać się do najbliższej wulkanizacji czy nawet stacji benzynowej, aby sprawdzić ciśnienie w oponach. Jeżeli któraś opona ma zbyt małe ciśnienie, powinniśmy bezwzględnie ją dopompować i kontrolować czy powietrze w dalszym ciągu nie schodzi. Jeżeli tak się dzieje, należy odwiedzić wulkanizatora, który sprawdzi dlaczego powietrza w kole ubywa.

  • kontrolka awarii układu ABS lub ESP – taki komunikat może pojawić się np. w dni śniegowe, podczas których czujniki w kołach narażone są na zabrudzenia. Jeżeli taka kontrolka świeci się na desce rozdzielczej, oznacza awarię układu ABS lub ESP, czyli jego dezaktywację. Musimy być przygotowani, że gdy będziemy bardzo mocno hamować na śliskiej nawierzchni, koła zostaną zablokowane, a auto bardzo łatwo może wpaść w poślizg.

  • kontrolka niskiego poziomu oleju i płynu chłodniczego – widząc te kontrolki powinniśmy jak najszybciej zareagować. To w zasadzie jedne z ważniejszych cieczy, jakie mamy w aucie. Olej odpowiada za prawidłowe smarowanie jednostki napędowej, a płyn chłodniczy za utrzymanie jej w odpowiedniej temperaturze. Brak któregokolwiek z nich doprowadzi do bardzo poważnej awarii silnika. Dlatego w żadnym wypadku nie powinno się zaniedbywać tych ostrzeżeń.

 

  • kontrolka poduszki powietrznej – oznacza wyłączenie lub awarię poduszki powietrznej – w razie awarii zalecana jest wizyta w serwisie

  • kontrolka ogrzewania tylnej szyby – oznacza włączone ogrzewanie tylnej szyby

  • kontrolka świateł przeciwmgłowych tylnych

Czerwone kontrolki na desce rozdzielczej – zakaz dalszej jazdy samochodem!

Zdecydowanie najpoważniejsze są kontrolki barwy czerwonej. Zaświecenie się którejś z nich oznacza zakaz dalszej jazdy samochodem, gdyż może to być niebezpieczne dla pasażerów lub dla samochodu. Oczywiście nawet czerwone kontrolki mają większą lub mniejszą rangę, jak np. kontrolka niezapiętych pasów vs. kontrolka braku ciśnienia oleju. Jedna mówi, że wystarczy zapiąć pasy po czym zgaśnie, ale już ta od ciśnienia oleju zaświeci się tuż przed poważną awarią silnika.

Najważniejsze kontrolki barwy czerwonej to:

  • niskie ciśnienie lub brak ciśnienia oleju – należy najszybciej jak się da wyłączyć silnik, aby brak oleju nie doprowadził do zatarcia. Jeśli auto jest w ruchu, należy je zatrzymać w bezpiecznym miejscu po czym wyłączyć silnik

  • wysoka temperatura płynu chłodzącego – najczęściej ta kontrolka zaświeci się przy bardzo niskim poziomie płynu; również w tej sytuacji szybkie wyłączenie silnika nie pozwoli mu się przegrzać

  • brak ładowania akumulatora – nie zaleca się dalszej jazdy; najczęściej pojawia się przy awarii alternatora lub paska, który napędza alternator

  • kontrolka zaciągniętego hamulca ręcznego

  • kontrolka zużytych okładzin hamulcowych – należy bezwzględnie wymienić okładziny hamulcowe

  • kontrolka niskiego poziomu płynu hamulcowego – należy bezwzględnie uzupełnić płyn hamulcowy, zgodny z zaleceniem producenta

  • kontrolka awarii układu kierowniczego – zabrania dalszej jazdy, wymaga wizyty w serwisie

  • kontrolka otwartych drzwi lub bagażnika w pojeździe

Pamiętajmy, aby nie lekceważyć informacji, które wyświetlają się na desce rozdzielczej w naszym samochodzie. Mogą uchronić nas i nasz samochód przed niebezpieczeństwem lub przed bardzo kosztownymi naprawami.

przeczytaj także:
2020-05-11
Dziecko w samochodzie - 10 zasad bezpiecznego przewożenia dzieci w foteliku
czytaj więcej
2020-06-23
Zasady przejazdu przez przejazd kolejowy - patrz nie tylko na znaki
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY