Jazda buspasem - kiedy jest dozwolona? Aktualne przepisy

W miejscach, w których tworzą się duże korki, wykorzystuje się tzw. buspasy. Posiadają one specjalne oznaczenie – buspas rozpoczyna się tam, gdzie postawione zostanie pionowe oznaczenie D -11, natomiast na samym pasie widoczny jest wyraźny napis "BUS". Kto może się po takim pasie poruszać? Początkowo przepisy bardzo ograniczały możliwości w tym zakresie.

Bus pas przeznaczony był wyłącznie dla autobusów oraz pojazdów, które trudniły się świadczeniem odpłatnych przewozów na konkretnie wyznaczonych trasach. Od 1 kwietnia 2020 roku przepisy dotyczące jazdy buspasem się zmieniły - obecnie lista pojazdów, które mogą się nimi poruszać jest dłuższa. To zarządca dróg decyduje kto i na jakich zasadach może korzystać z buspasów.

Kto może poruszać się po buspasie?

Obecnie z buspasów mogą korzystać nie tylko autobusy, ale także taksówki. Zarządca dróg może jednak nałożyć obostrzenia i zdecydować, że taksówka ma przywilej poruszania się buspasem wyłącznie, kiedy wiezie pasażera. W niektórych przypadkach trudno jest odróżnić auto osobowe od tego, które wykonuje usługę przewozu. Dlatego wszystkie osoby, które chcą wykorzystać taką możliwość, muszą odpowiednio dostosować do tego swoje auto. Konieczne jest zdobycie licencji i posiadanie na swoim samochodzie znaku "TAXI". Jest on bowiem gwarantem tego, że po pasie porusza się pojazd, który faktycznie jest do tego uprawniony.

Każda osoba, która zdecyduje się na jazdę buspasem bez posiadanych uprawnień zostanie ukarana mandatem w wysokości 100 złotych oraz 1 punktem karnym.

Obecnie w większości miast (w każdym przypadku decyduje o tym zarządca dróg) po buspasie mogą poruszać się także motocykliści. Wówczas taki buspas musi być odpowiednio oznaczony. Przepisy te dotyczą wyłącznie motocyklistów – zabroniona jest poruszanie się po buspasie motorowerem oraz rowerem -  nawet w przypadku, kiedy jazda po ulicy może być niebezpieczna a przy drodze nie ma ścieżki rowerowej.

Z buspasów mogą korzystać także posiadacze aut elektrycznych. Tutaj jednak ostatnie słowo także należy do zarządcy drogi. Może on bowiem zadecydować, że samochód elektryczny może poruszać się po buspasie jedynie wtedy, gdy znajduje się w nim większa ilość osób.

Jakie sytuacje upoważniają nas do jazdy po buspasie?

Jazda buspasem jest zatem dozwolona tylko dla wybranych rodzajów pojazdów. Czy są jednak jakieś wyjątkowe sytuacje, w których może z buspasa skorzystać każdy z nas?

Po pierwsze przez buspas można przejechać w sytuacji, kiedy wjeżdżamy na własną posesję bądź skręcamy w prawo – pamiętajmy jednak, że nie wolno nam przejechać linii ciągłej oraz mamy obowiązek przepuszczenia wszystkich pojazdów znajdujących się na nim (nawet tych bez uprawnień!).

Ponadto, buspas może zostać wykorzystany przez każdego użytkownika drogi w wyższej konieczności - przykładowo w sytuacji, kiedy wieziemy chorego do szpitala, a jego stan wymaga jak najszybszego transportu. Pamiętajmy jednak, że nie można nadużywać tego określenia i decydujmy się na jazdę buspasem w sytuacji naprawdę tego wymagającej, aby nie narazić się na mandat.

W niektórych przypadkach buspasy są nimi jedynie w wybranych przedziałach godzinowych,  przykładowo pomiędzy 7 a 9 rano oraz 16 a 18, czyli w godzinach wzmożonego ruchu drogowego (godziny zawsze umieszczone są na znakach, na każdym odcinku drogi mogą być inne przedziały godzinowe obowiązywania buspasa). Poza wyznaczonymi godzinami mogą z nich korzystać wszystkie pojazdy, bez żadnych ograniczeń. Pamiętajmy jednak, że jest wiele odcinków, na których buspas może działać całodobowo.

Obecne przepisy dotyczące buspasów zmieniły się zdecydowanie na korzyść kierowców. Coraz częściej zarządcy dróg pozwalają na jazdę nimi motocyklem oraz taksówką. Coraz częściej wprowadzane ograniczenia godzinowe dla buspasów sprawiają natomiast, że wiele ulic zostało odkorkowanych i poruszanie się po nich jest płynniejsze.

fot. Wikipedia

przeczytaj także:
2020-04-21
Najtrudniejsze miejsca w Łodzi na egzaminie na prawo jazdy
czytaj więcej
2020-04-14
Na co zwracać uwagę podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy?
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY