Jak zapłacić mandat w Łodzi

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mandaty za wykroczenia w prawie ruchu drogowego płaci się w taki sam sposób, niezależnie od miasta, w którym został on wystawiony. Kierowca może zostać obciążony różnego rodzaju mandatami: gotówkowym, kredytowym lub zaocznym. Metod wnoszenia opłat za mandaty także jest kilka.

Jakie są rodzaje mandatów?

Pierwszym rodzajem mandatów są mandaty gotówkowe. Są one nakładane na osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania na terenie RP. Najczęściej dotyczą one zatem obcokrajowców. Taki mandat osoba ukarana ma obowiązek zapłacić natychmiast gotówką w radiowozie bądź też kartą płatniczą. Obecnie, w celu usprawnienia opłacenia mandatów, coraz więcej radiowozów jest wyposażona w terminale płatnicze. Takie radiowozy można już spotkać także na terenie Łodzi.

Mandat kredytowy jest nakładany na osobę, która posiada na terenie Polski stałe miejsce zamieszkania. Może być to zatem również cudzoziemiec, który mieszka na terenie RP. Mandat taki również można zapłacić natychmiast lub w ciągu 7 dni od daty jego przyjęcia. Nieterminowe zapłacenie mandatu może skutkować dodatkowymi karami, o czym warto pamiętać.

Mandat zaoczny jest wystawiany wówczas, gdy kierującego pojazdem nie ma w samochodzie. Najczęściej są to zatem mandaty za złe parkowanie.

W jaki sposób można zapłacić mandat drogowy?

Najszybszym sposobem na opłacenie mandatu jest oczywiście uiszczenie opłaty od razu w radiowozie. Jest również wiele innych metod, z których można skorzystać w późniejszym czasie.

Mandat można zapłacić między innymi w Urzędzie Pocztowym. Na wystawionym mandacie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące chociażby tego, gdzie dokładnie ma zostać przelana kwota. Najczęściej jest to Urząd Miasta. Jak zapłacić mandat na poczcie? Wystarczy wypełnić blankiet danymi i dołączyć do niego odpowiednią ilość pieniędzy. W przypadku wystąpienia jakichś nieprawidłowości pracownicy poczty pomagają je skorygować i zapłacić mandat w odpowiedni sposób.

Gdzie zapłacić mandat, jeśli nie możemy skorzystać z usług poczty? Można zrobić to również w banku. Warto mieć jednak świadomość tego, że zarówno w banku jak i na poczcie pobierane są dodatkowe opłaty za wykonanie płatności. Zazwyczaj oscylują one wokół kilku złotych.

Jak zapłacić mandat bez blankietu?

Blankiet jest potrzebny zarówno na poczcie, jak i w banku. Mandaty można płacić w wygodny sposób korzystając również z przelewów internetowych. Taki przelew można wykonać ze swojego konta bankowego. W Internecie działa również wiele stron, które są przeznaczony do płacenia mandatów. Korzystając z nich i wpisując jedynie numer i serię mandatu, automatycznie część danych się wypełnia i można bardzo sprawnie dokonać opłaty. Należy jednak przed dokonaniem takiej płatności zweryfikować stronę i jej rzetelność.

Mamy więc do wyboru kilka prostych sposobów zapłacenia mandatu. Na uiszczenie opłaty mamy 7 dni. Najszybszym sposobem na załatwienie tej kwestii jest dokonanie płatności w radiowozie. Na terenie Łodzi oraz wielu innych miast taka praktyka jest już powszechna. Wówczas będziemy mieli pewność, że płatności dokonaliśmy w sposób prawidłowy oraz że w natłoku obowiązków nie zapomnimy o zapłacie i nie przekroczymy terminu 7 dni.

przeczytaj także:
2020-05-11
Zawracanie – gdzie i kiedy można wykonać ten manewr?
czytaj więcej
2020-05-28
Obowiązek rejestracji pojazdu w 2020 roku - co grozi za nieprzerejestrowanie samochodu?
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY