Czym jest Jazda Defensywna?

Jazda defensywna to prawdziwa szkoła jazdy, a w krajach skandynawskich to podstawa bezpiecznego i pewnego prowadzenia samochodu.

Jazda defensywna tzw. Defensive Driving to jazda zaplanowana oraz świadoma. Jej celem jest minimalizowanie zagrożeń z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć na drodze. Jest podstawą w nauczaniu jazdy w krajach skandynawskich, gdzie bezpieczeństwo na drogach jest priorytetowe.

Zasad jazdy defensywnej najlepiej uczyć się na samym początku swojego "motoryzacyjnego" życia, czyli na kursie na prawo jazdy. Jest to ważne, ponieważ osoby na kursie nie posiadają złych nawyków i dużo łatwiej jest takiej osobie przystosować się do zasad jazdy defensywnej. Oczywiście, każdy kto jest kierowcą, może również nauczyć się takiego stylu jazdy, ale trzeba pamiętać, że złe nawyki nabierane przez lata za kierownicą, mogę mocno kolidować z nowymi zasadami jazdy. 

Defensywa, czyli obrona. Jazda defensywna polega na świadomym i zaplanowanym poruszaniu się po drogach. Wymaga ogromnego skupienia na jeździe samochodem. Wymusza baczną obserwację drogi oraz przewidywanie zagrożeń. Kierowca defensywny nie doprowadza do sytuacji niebezpiecznych, jeździ płynnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest bardzo czytelny dla innych uczestników ruchu, poprzez odpowiednio wczesne sygnalizowanie swoich zamiarów przy użyciu dostępnych mu urządzeń na pokładzie samochodu. Unika sytuacji, w których on lub inny uczestnik ruchu drogowego mógłby być narażony na szkody.

Takich zasad jest sporo, ale gwarantują one, że jazda po drogach stanie się o wiele - wbrew pozorom - przyjemniejsza. Kierowca defensywny jest zrelaksowany i nie męczą go długie podróże.

To tylko niewielki fragment wiedzy na temat jazdy defensywnej.

Wiemy, jak ważne jest to, aby kierowca prowadząc samochód był pewny, świadomy i przewidujący, dlatego wszystkie nasze kursy na prawo jazdy kategorii B są wzbogacone o dodatkowe szkolenie z jazdy defensywnej. Szkolenie jest w cenie kursu podstawowego i gwarantuje lepsze przygotowanie do późniejszego poruszania się w ruchu drogowym.

przeczytaj także:
2020-10-26
Stłuczka samochodowa - jak należy się zachować i o czym pamiętać?
czytaj więcej
2019-01-07
Czy warto doskonalić technikę jazdy?
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY