Ekojazda - prosty sposób na oszczędności

Trzysta metrów przed sobą macie skrzyżowanie, na którym właśnie zaświeciło się czerwone światło na sygnalizatorach. Do ostatniej chwili jedziecie te 50 km/godz. po czym 30 metrów przed światłami zaczynacie intensywnie hamować. Błąd, bo do ostatniej chwili wasze auto spala paliwo. Po co?

Możecie zacząć hamować redukując biegi, aby do skrzyżowania, może wolniej niż inni, dojechać oszczędniej. Czym jest jazda ekonomiczna? To zbiór pewnych zasad, które spowodują, że realne zużycie paliwa spadnie nawet o kilkanaście procent. Niewiele? Ale jeśli Wasz samochód wykaże, że spaliście nie 8 a 7 litrów na 100 kilometrów? Na czym to polega? Na pewnej logice prowadzenia samochodu. Zjeżdżając z dużego wzniesienia zamiast hamulca prędkość regulujemy redukując biegi. Wrogiem eko-jazdy jest gwałtowne przyspieszanie czy jazda na zbyt niskim biegu.

Zauważcie, że dziś większość samochodów posiada „podpowiadacz”, który wskazuje kierowcy, kiedy powinien zmienić bieg na wyższy. Ale wrogiem eko-jazdy jest też otwarte okno, czy niepotrzebnie włączona klimatyzacja. Takich zasad jest znacznie więcej, poczynając choćby od właściwego ciśnienia w oponach, braku bagażnika dachowego czy poprzecznych wsporników na dachu samochodu. Jazda ekonomiczna prowadzi do spowolnienia ruchu – powiedzą jej przeciwnicy. Na to pytanie odpowiem Wam przykładem sprzed kilku lat. Dwaj moi koledzy wyjeżdżali z Berlina do Poznania dwiema Skodami Octavia z identycznymi silnikami benzynowymi. Jeden jechał „na maxa”, drugi - w stylu eko. Pierwszy dojechał ten, który oczywiście jechał na maxa, był kilkanaście minut przed tym, który jechał eko. Przy czym ten pierwszy miał na wyświetlaczu zużycie na poziomie 10 litrów na 100 kilometrów, a ten drugi – nieco wolniejszy - zużył na tej blisko 300-kilometrowej trasie znacznie mniej paliwa. W jego Octavii komputer wykazał 6,8 litra na 100 kilometrów!

Jeśli chcesz nauczyć się jeździć ekonomicznie, zapraszamy na kurs na prawo jazdy bądź jazdy doszkalające. W First Drive dodatkowe szkolenie z ekojazdy w cenie kursu!

przeczytaj także:
2020-04-14
Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B?
czytaj więcej
2020-10-19
Zjawisko aquaplaningu - co to jest?
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY