Przypadki kierowania autem bez wymaganych uprawnień są niestety dość powszechne. Zazwyczaj bez uprawnień siadają za kierownicą osoby, którym prawo jazdy zostało z jakichś przyczyn odebrane.
Teoretycznie, jeśli nie dojdzie do zatrzymania samochodu przez policję i weryfikacji kierowcy, taki czyn może nie zostać w żaden sposób ukarany i część kierowców tym się właśnie kieruje - poczuciem możliwości uniknięcia konsekwencji. Warto jednak mieć świadomość, że jest to przestępstwo i wiąże się z surowymi karami pieniężnymi, jak również może skończyć się skierowaniem sprawy do sądu i nałożeniem kary pozbawienia wolności na kierowcę, któremu uprawnienia zostały wcześniej odebrane.
Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy, którego nigdy się nie posiadało, jest wykroczeniem i zazwyczaj karana jest mandatem w wysokości 500 złotych. Oczywiście, w takiej sytuacji policja nakazuje kierowcy zaprzestanie poruszania się pojazdem. Do wyboru są dwie możliwości:
Na tym się zakończy, jeśli było to pierwsze wykroczenie. Jeżeli jednak sytuacja powtórzy się, funkcjonariusz może skierować sprawę do sądu. Za takie wykroczenie sąd może nałożyć karę wynoszącą nawet 5000 złotych. Dodatkowo można dostać zakaz prowadzenia pojazdów na okres kolejnych 3 lat.
Co natomiast grozi za jazdę bez uprawnień, kiedy spowoduje się wypadek? Poza wysoką karą finansową oraz zakazem prowadzenia pojazdów, dodatkowo można zostać oskarżonym o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu bądź wypadek ze skutkiem śmiertelnym. W takiej sytuacji nie działa żadna polisa, dlatego pokrycie wszystkich strat finansowych poniesione przez innych uczestników wypadku będzie z własnej kieszeni.
Kolejne wykroczenie to jazda samochodem bez posiadania odpowiedniej kategorii uprawnień. Kara za takie wykroczenie jest podobna jak w przypadku kierowania pojazdem bez prawa jazdy. Jeśli jednak sprawa zostałaby skierowana do sądu, wówczas można utracić uprawnienia już posiadane.
Jeśli ktoś decyduje się na kierowanie pojazdem po zatrzymaniu uprawnień, na przykład o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, może to skutkować wydłużeniem zatrzymania prawa jazdy na kolejne 3 miesiące. Jeśli sytuacja wydarzyłaby się ponownie, musi liczyć się z całkowitym cofnięciem uprawnień.
Co natomiast w sytuacji, jeśli kieruje się pojazdem po całkowitym cofnięciu uprawnień, np. za jazdę po alkoholu bądź przekroczenie limitu punktów karnych? Jeśli przyczyną było prowadzenie pod wpływem alkoholu, sąd może nałożyć na kierowcę karę nawet 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli natomiast było to przekroczenie punktów karnych, wówczas zazwyczaj kończy się na grzywnie, jednak trzeba się też liczyć z możliwością otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów na okres aż 3 lat. Podczas tego okresu nie będzie można ponownie ubiegać się o wyrobienie prawa jazdy.
Najsurowsze kary czekają za prowadzenie pojazdu po wcześniejszym zakazie sądowym. Można zostać pozbawionym wolności na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Otrzyma się także 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów.
Jak widać, prowadzenie samochodu bez odpowiednich uprawnień jest bardzo ryzykowne i może przysporzyć wielu problemów. Warto więc, zanim wsiądziemy za kierownicę bez uprawnień, odpowiedzieć na pytanie – czy warto? Pamiętajmy, że jazda w sytuacji, kiedy prawo jazdy zostało nam odebrane, jest przestępstwem a nie wykroczeniem!