Jakie badania lekarskie należy wykonać na prawo jazdy i jak one wyglądają?

Aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy musimy posiadać orzeczenie lekarskie, poświadczające, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Jest to o tyle bezpieczne, że wpływa na bezpieczeństwo na drodze, nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

Orzeczenie lekarskie jest ponadto niezbędne do wyrobienia numeru PKK, bez którego nie możemy zapisać się na kurs nauki jazdy w wybranym przez siebie Ośrodku Szkolenia Kierowców. Wiele osób pyta, jak takie badania wyglądają i jak należy się do nich przygotować. W tym artykule postaramy się Wam to przybliżyć.

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy?

Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć jest to, że nie każdy lekarz może wydać tego typu orzeczenie. Tylko niektórzy specjaliści są uprawnieni do badania przyszłych kierowców i wystawiania opinii na temat ich stanu zdrowia. Dlatego na samym początku musimy dowiedzieć się, gdzie możemy zrobić badanie lekarskie na prawo jazdy, które będzie później honorowane oraz umówić właściwego lekarza. Często zdarza się, że Ośrodek Szkolenia Kierowców współpracuje z konkretnym lekarzem, posiadającym odpowiednie uprawnienia, wówczas nie musimy sami zajmować się szukaniem placówki, a zostaniemy tam skierowani.

Jak wyglądają badania na prawo jazdy? Przede wszystkim nie musimy się  do takiego badania w żaden specjalny sposób przygotowywać. Podczas badania lekarz oceni nasz wzrok, słuch, zmysł równowagi oraz układ ruchu. Lekarz powinien także przeprowadzić ankietę dotyczącą naszych objawów chorobowych. Co ważne, orzecznik ma prawo także do oceny naszego stanu psychicznego - przykładowo, czy nie wykazujemy cech osoby uzależnionej od alkoholu. Badania lekarskie na prawo jazdy nie są zatem wykonywane pobieżnie. Stan zdrowia pacjenta jest badany dokładnie pod różnymi kątami i jeśli występują jakieś przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu, lekarz ma obowiązek je odnotować.

Warto jednak mieć świadomość tego, iż wady wzroku czy słuchu nie muszą dyskwalifikować nas jako przyszłych kierowców i określać jako osoby nie nadającej się do prowadzenia pojazdów. Jeśli przyszły kursant posiada aparat słuchowy czy też nosi okulary a jego wada jest w odpowiedni sposób korygowana, wówczas również może uzyskać pozytywny wynik takiego badania.

Jak wygląda badanie wzroku na prawo jazdy?

To tak naprawdę bardzo proste, typowe badanie okulistyczne. Osoba poddawana badaniu zakrywa jedno oko i odczytuje z tablicy litery o różnej wielkości. Następnie zakrywa drugie oko i badanie jest powtarzane. Oczywiście osoby, które posiadają wadę wzroku, podczas badania okulistycznego mogą mieć okulary bądź soczewki kontaktowe.

Wiele osób pyta także o koszt badania na prawo jazdy. Ustawowo kosztuje ono 200 złotych. Nie ma zatem sensu poszukiwania lekarza, który będzie w stanie wykonać je za niższą stawką. To kwota ustalona, którą ponieść musi każdy przyszły kierowca.

Jak długo badanie lekarskie jest ważne?

W związku z tym, iż stan zdrowia każdego kierowcy może ulegać zmianom, badania lekarskie muszą być co jakiś czas powtarzane. Ma to oczywiście bezpośredni związek z tym, jaki wynik badania uzyskała dana osoba podczas pierwszej kontroli. W przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, posiadających wady wzroku czy też różnego rodzaju zaburzenia ruchowe, mogą zostać zlecone badania kontrolne, o określonej częstotliwości. Wszystko to ma oczywiście na celu ciągłe monitorowanie stanu zdrowia danej osoby. Dzięki temu jest ona w stanie zachować bezpieczeństwo na drodze i nie stanie się źródłem zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Powtórne badania lekarskie muszą natomiast wykonać wszyscy kierowcy, których ważność prawa jazdy się kończy - bez względu na wynik pierwotnego badania. A także ci kierowcy, którzy utracili swoje prawo jazdy np. w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu.

przeczytaj także:
2020-05-11
Zawracanie – gdzie i kiedy można wykonać ten manewr?
czytaj więcej
2020-10-09
Jazda buspasem - kiedy jest dozwolona? Aktualne przepisy
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY