Jazdy doszkalające – sposób, by zyskać pewność siebie za kierownicą!

Zdany egzamin na prawo jazdy to ogromny sukces i początek naszej przygody z samochodem. Czy jednak każdy, kto otrzyma w końcu wymarzony dokument czuje się pewnie za kierownicą i ma tyle odwagi, aby bez problemów odnaleźć się w ruchu miejskim oraz bez obaw wyjechać w dalszą trasę?

Strach ma wielkie oczy – dlaczego boimy się wsiąść za kierownicę?

Bardzo często zgłaszają się do naszej szkoły osoby, które od niedawna, a często nawet od lat, posiadają prawo jazdy, jednak sporadycznie decydują się na samodzielną jazdę samochodem, bądź też w ogóle nie wsiadają za kierownicę. Najczęstszy powód to strach.

Skąd się bierze strach?

Strach może być spowodowany trudną i stresującą sytuacją na drodze, która nas spotkała na początku naszej drogi motoryzacyjnej. Czasami mamy obawy czy w ogóle nadajemy się do prowadzenia samochodu, czy mamy do tego predyspozycje, czy będziemy potrafili się skupić, zauważyć znaki, czy odnajdziemy się w ruchu miejskim. Jazda pod okiem partnera/rodzica stresuje nas jeszcze bardziej i w efekcie lata mijają, a nasza umiejętność prowadzenia samochodu maleje.

Czasami wystarczy kilka godzin jazd pod okiem profesjonalisty, który wskaże nam nasze słabe strony oraz powie nad czym i w jaki sposób musimy pracować, abyśmy przełamali barierę strachu i przekonali się, że jazda samochodem nie jest tak trudna i nieprzewidywalna, jak nam się wydaje. Oczywiście podstawą jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie kursanta do jazdy w auto szkole - przekazanie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w taki sposób, aby nie tylko zdał egzamin, ale aby faktycznie „czuł” samochód oraz potrafił przewidywać zagrożenia i poruszać się w ruchu miejskim.

Strach przed prowadzeniem samochodu to jedno, są jednak również osoby, które mają dodatkowe ograniczenia utrudniające jazdę samochodem. Mieliśmy przyjemność szkolić kursantkę, która miała dużą klaustrofobię – bała się wsiąść do samochodu, zamknąć szyby. Ogromną satysfakcję dało nam przekonanie jej do zamkniętej przestrzeni w aucie, pomoc w przezwyciężeniu lęku oraz przygotowanie do samodzielnej jazdy samochodem. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego kursanta.

Kiedy podstawowe umiejętności mamy opanowane, a przepisy ruchu drogowego nie mają przed nami tajemnic, pozostaje już tylko przełożenie naszych umiejętności oraz wiedzy na jazdę w praktyce – a jak wiemy – praktyka czyni mistrza. Więc póki nie zaczniesz jeździć, nie staniesz się w żaden inny sposób dobrym oraz bezpiecznym kierowcą.

Mam prawo jazdy, jednak boję się prowadzić samochód. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
Skorzystaj z oferty Ośrodków Szkolenia Kierowców, które posiadają uprawnienia do prowadzenia jazd doszkalających dla osób posiadających już prawo jazdy (nie każda auto szkoła posiada takie uprawnienia).

Jazdy doszkalające dla osób, które mają już prawo jazdy

Kiedy już zdecydujesz się na jazdy doszkalające, musisz wybrać szkołę jazdy oraz instruktora. Warto zdecydować się na doszkalanie pod okiem wykwalifikowanego instruktora techniki jazdy, czyli osoby z o wiele większymi kwalifikacjami niż instruktorzy nauki jazdy. Niestety tylko nieliczne auto szkoły w Łodzi zatrudniają osoby, które poza uprawnieniami instruktora nauki jazdy posiadają dodatkowo uprawnienia instruktora techniki jazdy.

Instruktor techniki jazdy – czym różni się od instruktora nauki jazdy?

Instruktorzy techniki jazdy prowadzą szkolenia z osobami, które posiadają prawo jazdy, jednak chcieliby podnieść swoje umiejętności jazdy samochodem. Poza tym, że kompetencje instruktora techniki jazdy znacznie wykraczają poza wiedzę i umiejętności instruktora nauki jazdy w zakresie zarówno techniki jak i taktyki jazdy, to umiejętność przekazywania wiedzy również zwykle jest większa. Instruktor doskonalenia techniki jazdy bardzo szybko wyłapie wszystkie popełniane przez nas błędy oraz da praktyczne wskazówki, dzięki którym nasza jazda będzie bezpieczniejsza, zarówno dla nas, jak i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo będzie miał wiedzę na temat najnowszych przyrządów i urządzeń w samochodzie, mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy (pamiętajmy, że jazdy doszkalające mogą odbywać się na samochodzie prywatnym, nie musimy korzystać z pojazdów dostępnych w auto szkole). Nauczy nas jazdy ekologicznej, uświadomi wpływ prędkości jazdy na zachowanie się pojazdu oraz na nasze bezpieczeństwo. I co najważniejsze, nauczy nas przewidywania zagrożeń oraz ich unikania.

Pamiętaj, że możesz poprosić także o wyjechanie na trasę – bardzo wiele osób, które trafiają do naszej szkoły na jazdy doszkalające, porusza się w miarę bez problemu w mieście, jednak ma ogromne obawy przed wyjechaniem na autostradę czy drogę szybkiego ruchu. Zazwyczaj ten strach wynika nie tyle z braku umiejętności, ile z braku praktyki na tego typu drogach. Niestety, większość auto szkół, chcąc zaoszczędzić na paliwie, nie wyjeżdża z kursantami poza miasto, przyczyniając się tym samym do późniejszego lęku świeżych kierowców przed wyruszeniem w dalszą drogę. Dlatego już podczas kursu na prawo jazdy pamiętaj o tym, aby upominać się o swoje prawa, w tym właśnie o przygotowanie do późniejszej jazdy na szybkich trasach.

Nie daj się swoim obawom. Samochód powinien być Twoją pomocą. Niewiele potrzeba, aby strach za kierownicą zamienił się w radość z bycia dobrym i bezpiecznym kierowcą.

Jazdy doszkalające dla osób starszych

Bardzo dużą grupę naszych kursantów stanowią osoby po 50 roku życia, które w przeszłości zdały egzamin na prawo jazdy, nie były jednak aktywnymi kierowcami, a aktualna sytuacja życiowa zmusza ich do ponownego rozpoczęcia przygody z samochodem. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na jazdy doszkalające w samochodzie należącym do auto szkoły – dzięki pedałom po stronie pasażera oraz dodatkowym lusterkom, Instruktor będzie w stanie w pełni kontrolować jazdę, co zapewni poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli skupić się na trenowaniu nabytych w przeszłości umiejętności. Często już 10 godzin wystarczy, aby odnaleźć się w ruchu miejskim oraz stać się z powrotem bezpiecznym kierowcom. 

Jazdy doszkalające na własnym samochodzie

Innym powodem, dla którego decydujemy się wykupić jazdy doszkalające jest strach przed jazdą nowym, często większym samochodem. W takim wypadku uprzedźmy wybrany OSK, że jazdy będą odbywać się na prywatnym samochodzie oraz domówmy szczegóły, takie jak miejsce rozpoczęcia jazd oraz ich zakończenia – warto, aby Instruktor przyjechał do miejsca, w którym trzymamy samochód oraz tam zakończył lekcję. Jedna jazda powinna trwać minimum dwie godziny. Dobrze, aby jazdy odbywały się przynajmniej dwa - trzy razy w tygodniu. Pamiętaj, aby dopytać o możliwość przeszkolenia z dostępnych w danym samochodzie systemów bezpieczeństwa – wykwalifikowany instruktor techniki jazdy powinien taką wiedzę posiadać.

Jazdy doszkalające dla osób, które utraciły prawo jazdy

Zdarzają się także sytuacje, w których uprawnienia kierowcy są nam odbierane – chociażby za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy ponownie, a przed wyznaczeniem terminu egzaminu warto wykupić chociaż kilka  godzin jazd doszkalających. Pamiętajmy, że nawet, jeśli jesteśmy wieloletnimi, czynnymi kierowcami, możemy łatwo oblać egzamin - egzamin sprawdza nasze przygotowanie do bezpiecznej jazdy po mieście, ale także rządzi się swoimi prawami. Są pewne zasady, o których musimy pamiętać, aby ten egzamin zdać.

Jazdy doszkalające przed egzaminem na prawo jazdy

Odrębną grupą osób decydujących się na wykupienie jazd doszkalających są Ci wszyscy, którzy ukończyli już kurs na prawo jazdy, jednak nie czują się wystarczająco pewnie za kierownicą. Pamiętajmy, że jazdy doszkalające możemy wykupić w Ośrodku Szkolenia Kierowców, w którym robiliśmy kurs, bądź w dowolnej innej szkole – jeśli chcemy, aby naszą wiedzę oraz umiejętność prowadzenia samochodu ocenił inny instruktor. Sposób nauki oraz podejście do kursanta są różne w zależności od szkoły oraz modelu prowadzenia szkolenia, dlatego czasami warto, aby nasze przygotowanie do jazdy oceniła inna osoba niż ta, pod okiem której robiliśmy kurs.

Jazdy doszkalające to również dobre rozwiązanie tuż przed egzaminem – w ten sposób odświeżymy nabyte umiejętności, poczujemy się pewniej oraz wyeliminujemy niepotrzebny na egzaminie stres.

Jazdy doszkalające w First Drive

W naszym OSK możesz liczyć na rzeczową i fachową pomoc, ogromną wiedzę oraz stoicki spokój naszych instruktorów, a także wiele praktycznych rad i wskazówek przed egzaminem. Dzięki temu, że stawiamy na instruktorów z dodatkowymi kwalifikacjami, w tym licencjonowanych instruktorów techniki jazdy, których doświadczenie było zdobywane latami w wielu różnych Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy w całej Europie, możesz być pewny, że przekazywana wiedza będzie na najwyższym poziomie, a nasi instruktorzy pomogą Ci opanować stres za kierownicą, wyeliminować złe nawyki oraz uwierzyć w swoje umiejętności.

 

przeczytaj także:
2020-05-11
Dziecko w samochodzie - 10 zasad bezpiecznego przewożenia dzieci w foteliku
czytaj więcej
2020-10-13
Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej samochodu?
czytaj więcej
Zainteresowany kursem? Zostaw nam swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!
PARTNERZY